Rövid történeti visszapillantás
1974. július 8-án Budapesten öt szakember megalakította a Gyermekideggyógyászati, Idegsebészeti és Pszichiátriai Szekciót. A tagjaink által előszeretettel „Háromlábú szekció”-nak nevezett tudományos társaság beceneve onnan származik, hogy három anyatársaság kebelében működött.
Ezek: a Magyar Gyermekorvosok Társasága, Magyar Idegsebészeti Társaság és a Magyar Ideg-és Elmeorvosok Társasága.
Az alapító tagok:
Szénásy József gyermekideggyógyász, Országos Idegsebészeti Tud. Intézet, Bp. |
|
Máttyus Adorján gyermekideggyógyász, Heim Pál Kórház, Budapest |
|
György Ilona gyermekideggyógyász, Debreceni Egyetem Gyermekklinika |
|
Paraicz Ervin gyermekidegsebész, Orsz. Idegsebészeti Tudományos Intézet, Bp |
|
Brunecker
Györgyi gyermekpszichiáter, Fővárosi
Mentálhigienes Központ
|
Az alapító tagokról készült tablóhoz Brunecker Györgyi képét nem sikerült megszerezni. |
Az alapítás motorja Szénásy professzor volt, aki vállalta a hivatalos szervekkel szükséges tárgyalást és levelezést.
A delegált vezetőség úgy állapodott meg, hogy a szekciót egyikük titkári minőségben vezeti kétéves váltásban. Első titkárunk Szénásy József volt, aki a szekció célkitűzéseit a következőkben foglalta össze:
· A három, gyermekekkel foglalkozó határterületi subspecialitás szakembereinek összefogása
· A szakmák hazai fejlődésének elősegítése
· Tudományos ülések rendezése
· Továbbképző előadások, tanfolyamok szervezése
· Állásfoglalás a három subspecialitást érintő szakmapolitikai kérdésekben
Szénásy professzor lelkesedésének, szervezőkészségének és áldozatos munkájának köszönhetően a szekció élete gyorsan beindult. Működésének első évében már öt alkalommal rendezett egynapos tudományos ülést, és 1975-ben sor került gyermekneurológiai tanfolyamra is. A szekció tagjaival körlevelek kibocsájtásával kommunikáltunk.
Szénásy professzor tevékenysége a nemzetközi kapcsolatok kiépítésére is kiterjedt. Szervezésében 1975 nyarán 12 magyar orvos vett részt a III. Nemzetközi Prágai Gyermekneurológiai Szimpóziumon. Ezekben az években nemzetközi tudományos ülésre eljutni csak néhány kiváltságosnak volt módja. A kétévente rendezett prágai kongresszusokra meghívták Európa vezető szakembereit, így számunkra sokat jelentett, hogy az ő szájukból a legfrissebb tudományos eredményeket hallhattuk. Ezt követően a magyar gyermekneurológusok és gyermekpszichiáterek részvétele a prágai kongresszuson hagyománnyá vált.
Első, többnapos hazai tudományos ülésünket a gyermekpszichiáter Varga Miklós rendezte Szegeden 1976-ban. Az ülés sikere arra ösztönözte a vezetőséget, hogy évente szervezzen - változó helyszínnel - többnapos kongresszust.
A Szekció két nemzetközi kongresszust is szervezett Budapesten. 1979-ben egy gyermekneurológiai tárgyút Máttyus professzor vezetésével, majd Paraicz professzor jóvoltából az Európai Gyermekidegsebészeti Társaságét. Az évek során a Szekció, majd a Társaság tudományos üléseire a gyermekneurológia és pszichiátria számos európai kiválóságát hívtuk meg referátumok tartására.
Szénásy professzor már 1976-ban kezdeményezte az Egészségügyi Minisztériumban, hogy gyermekideggyógyászatból is engedélyezzék szakvizsga letételét. Fáradozása 1984-re járt sikerrel. Azóta több, mint 80 szakorvosunk van. A gyermekpszichiáterek szakvizsgája régebbi keletű, már a szekció megalakulása előtt létezett.
A 80-es években egy-egy kongresszusunkon a résztvevők száma meghaladta a 250-et. A számbeli gyarapodás és a szakmák egyre növekvő elismertsége kézenfekvővé tette az önállósodást. A szervezés adminisztratív feladatait ekkor is Szénásy professzor vállalta magára. 1990. november 23-án a szekció társasággá alakult. Alakuláskor a belépők száma 182 fő volt. A taglétszám azóta folyamatosan gyarapodik.