Kevés a gyermekpszichiátria 

 

A magyar valóság rosszabb annál, mint azt le tudnánk írni - ez a rövid összegzése annak a kutatásnak, amely a hazai gyermekpszichiátriák helyzetéről készült. Kevés a szakember, a pszichiátriai osztályokon nincs betegjogi képviselő, az OEP-finanszírozás pedig a nullával egyenlő.

 

Minden negyedik-ötödik gyerek küzd érzelmi, magatartási, tanulási és más lelki problémákkal. Hazánkban 500-600 ezer 18 év alatti fiatalnak van ilyen gondja. Többségük nem orvosi ellátást igényelne, hanem átfogó, pszichoszociális ellátórendszerben történő kezelést. "Sajnos, nálunk nincs ilyen” - mondta Gombos Gábor, a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum (PÉF) társelnöke Az emberi jogok a pszichiátriában című kutatás kapcsán. Ezzel szeretnék felhívni a társadalom figyelmét a gyermekpszichiátriák áldatlan helyzetére.
Az országban hat kórházi gyermekpszichiátriai osztály működik, ebből három Budapesten van. A Dunántúl egyetlen gyermekpszichiátriája Győrben található, ez azonban a kórház gyermekosztályának részlege. Országos szinten 209 ágy van a gyerekpszichiátriákon, és mindössze 33 orvos, 16 pszichológus és négy fejlesztő pedagógus ténykedik e területen.
"A magyar valóság rosszabb annál, mint azt le tudnánk írni” - ezt már Szilágyi Júlia, az Országgyűlési Biztosok Hivatalának főtanácsosa mondta. "A szakemberek és az ellátórendszer hiánya azt eredményezi, hogy elsikkadnak a gyerekek pszichés problémái. Addig senkit nem érdekel egy gyerek szexuális zaklatása, amíg fegyvert nem ragad, és le nem lövi bántalmazóját, adott esetben a nevelőapját” - tette hozzá. A gyermekvédelmet minősíti, hogy ma sem foglalkoznak szakemberek az említett kislánnyal, és nem segítik át a traumákon.
A szakemberhiány katasztrofális állapotát jelzi, hogy például a 48 ezer lakosú Cegléden mindössze egyetlen, már nyugdíjas gyermekpszichológus dolgozik. Ô a nevelési tanácsadó, a speciális iskola pszichológusa, és ha össze kell hívni a tanulási képességet vizsgáló bizottságot, akkor csupán önmagát kell értesítenie.
A gyermekpszichiátriákon sok az állami gondozott gyerek, ami Szilágyi Júlia szerint annak tulajdonítható, hogy az intézmények inkább beküldik a gyerekeket a pszichiátriára. Elképzelhetetlen, hogy azok a szülők, akik gyermekeiket rendszeresen bántalmazzák vagy "csupán” elhanyagolják, az ország másik felére utazzanak azért, hogy a gyerek ebből fakadó pszichés problémáit kezeltessék.
A kutatásból kiderül: a másik probléma, hogy a gyermekjóléti szolgálat mint jelzőrendszer, igen rosszul működik. A statisztikai hivatal adatai szerint 1999-ben 1600 gyermekvédelmi szolgálat működött, ebből több mint 900 volt egyszemélyes, 320 pedig társulásban látta el feladatait. A települési önkormányzatok 2500 főt alkalmaztak, és jellemzően részmunkaidőben foglalkoztatták a gyermekjóléti szolgálatot ellátó munkatársakat. "Silány a szociális munka szerepe, egyáltalán nincs továbbképzés, ráadásul a gyermekorvosok szinte soha nem vesznek részt a gyermekvédelemről szóló megbeszéléseken - sorolta Gombos Gábor. - A kórházakban különösen kevés a szociális munkás, és jellemző, hogy gyógyítás helyett gyógyszerekkel tömik a gyerekeket. Mintha azzal meg lehetne oldani a problémáikat” - fogalmazott.
A nevelési tanácsadásra jellemző, hogy 12 évnél idősebb gyerekekkel már nemigen szeretnek foglalkozni, pedig sokan ebben a korban válnak rendszeres alkohol- és drogfogyasztóvá.
Azok a gyerekek sincsenek jobb helyzetben, akiket kórházban kezelnek. A gyerekjogokról szinte egyáltalán nincs tájékoztatás, a 3-18 éveseket együtt kezelik, és szó sincs arról, hogy ezen változtatni kellene. Szinte mindenhol hiányzik a betegjogi képviselő, és még a személyzet sem tudott beszámolni arról, ha volna, mi volna a feladata.
Sehol nincs írásos szabályzat arról, hogy mit kell tenni akkor, amikor a gyerekek megszegik az előírásokat, így a személyzet értékítéletére és döntésére van bízva, hogyan büntetik őket. A szóbeli figyelmeztetés, büfébe járás megtiltása, ágyban, pizsamában fekvés, elkülönítőbe zárás a leggyakoribb, de előfordul bilincs használata vagy a felnőtt pszichiátriára való áthelyezés is.
Schiffer András, a PÉF jogásza szerint nyoma sincs a hazai intézetek humanizálásának, és nehezíti a helyzetet, hogy a pszichiátriát hátrányosan megkülönböztetik. "Az OEP-finanszírozás a nullával egyenlő. Fontos lenne az önálló gyermekpszichiátriai szakmai kollégium létrehozása is, hiszen mégiscsak a jövő társadalma volna a tét” - mondta.

 

Korlátozzák a svéd szülôk jogait

Nyugat-Európában jóval hatékonyabb a gyermekpszichiátriai ellátás, mivel nem a kórházi osztályokból van több, hanem az alapellátás mûködôképesebb. Önkormányzati támogatásból, települési szinten mûködnek rendelôk, és az iskolai pszichológiai rendszer is jól szervezett. Annak ellenére, hogy a pszichiátria ezekben az országokban sem elsôdleges, a gyermekközpontú Svédországban például a szülôk jogait korlátozzák, mert a gyerek érdeke mindenek felett áll. Angliában pedig olyan gyerekbarát törvényt alkottak, amely teljes mértékben átalakította a gyerekekrôl való közgondolkozást.

 

Forrás: Biczó Henriett, Magyar Hírlap