Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
Társaságunk tiszteletbeli elnöke, Paraicz professzor tanácsai a tudományos előadások összeállítóinak…[2008.10.06.] - MGYIGYIT - Hírkategória: Általános Engedjétek meg hogy soron következő összejövetelünk előtt néhány eszme kis gyűjteményét ajánljam szíves figyelmetekbe, melyek talán segítséget jelenthetnek.
A dolgozatok megszabta számos merev korlát sutba dobható egy előadásban. Nyitva az ötletek széles tárháza. In medias res felvillantható akár bevezetőben a lényeg. Vonzó, vagy akár meglepő ábrákkal, fotókkal, animációval fenntartható az érdeklődés, bevágható video-részlet stb.
Megkerülhetetlen kívánalom azonban egy klinikai tudományos előadásban, hogy saját betegen, betegeken, módszereken stb alapuló munkát vetítsen a hallgató elé, egybevetve a szakmai bibliák mai reguláival, azokhoz képest újat, újszerűt,új megközelítést láttatva, eltérést vagy éppen egyezést mutatva.
Nyilván mindenki egyetért azzal: ha egy előadás csupán egy betegség ismertetéséről szól, az továbbképző tanfolyamra való. Ugyanígy a modern gépeknek vagy teljesítményeiknek bemutatását hagyjuk a producerekre és a hirdetőkre, hacsak közvetlenül nem előadásunk tárgyát képező betegünk dolgát megértendő rövid összefoglalásról van szó.
Bár azt a tömörséget amit Einstein elért az ált. relativitás elméletének egyetlen képletbe foglalásával, mi egyszerű szakemberkék nem tudjuk megközelíteni, -ám régi igazság az, hogy jelentős dolgok rövid néhány percbe belefoglalhatók, tökéletesen megvilágíthatók. Mi szükség akkor túl hosszú bonyodalmas szövegekre? Emellett úgy gondolom, hogy az előadóteremben utánunk sorra kerülőkkel szemben morális kötelesség a pontosság, a moderátor számára pedig ennek betartatása (ha netalántán valakinek mégis „hibádzana” az időérzéke…) Ez alól nem mentesít a rendszerint előbb szólók szakmai tekintélye sem. Ha nem jut időnk vitázva latolgatni, miképpen világlik ki a realitás?
Aztán –de nem utolsó sorban – beszéljünk magyarul! Attól nem válik magasztosabbá vagy méltánylandóbbá a szövegünk, hogy rengeteg idegen nyelvű kifejezéssel ötvöződik. Ellenkezőleg:nehezebben érthetővé válik. Éppen elég baj az, hogy a gyorsan gyarapodó új eszközök és fogalmak magyar elnevezése lassan nyer polgárjogot, legalább a meghonosodottakat alkalmazzuk következetesen.
Fenti – ha nem is új, de bizonyára megszívlelendő nézeteket fontolgatva sok szeretettel kívánok minden kollégának eredményes közreműködést!
Paraicz Ervin dr.